dotyk historii

Posiada własną stronę internetową
www.dotykhistorii.pl

Jest to autorski, można powiedzieć "sztandarowy" projekt Stowarzyszenia Dobrze, że jesteś. Jego głównym celem jest zapoznanie osób niewidomych, niepełnosprawnych intelektualnie oraz ruchowo z wybranymi zabytkami Sandomierza.  Projekt skierowany jest  także do wszystkich mieszkańców miasta oraz turystów.

Nasz projekt jest pierwszym, kompletnym działaniem, dzięki któremu historia Sandomierza oraz pięciu, najbardziej charakterystycznych budowli zabytkowych została przybliżona w sposób optymalny dla osób niepełnosprawnych.

Na dziedzińcu Zamku Kazimierzowskiego ustawione są na postumentach, na wysokości 80 cm rzeźby – odlewy z brązu następujących zabytków: Bramy Opatowskiej, Ratusza, Domu Długosza, Zamku oraz Zespołu klasztornego Kościoła św. Jakuba.  Rzeźby wykonane przez Pana Andrzeja Karwata są  w skali, odwzorowane są na nich wszelkie detale architektoniczne, bryły można z łatwością objąć dłońmi. Do każdego postumentu jest wygodny dojazd.

Projektowi towarzyszy bezpłatna publikacja – przewodnik po ekspozycji, napisany w przystępny sposób, m.in. zgodnie z zasadami audiodeskrypcji. Można go wydrukować ze strony internetowej projektu, która jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Można powiększyć czcionkę, zmienić kontrast, odsłuchać teksty.

Zapraszamy Państwa do wizyty w Sandomierzu i dotknięcia attyki Ratusza czy krzywizny dachu Zamku.

Projektowi towarzyszyło wydanie okolicznościowych pocztówek.