SMT - Sandomierskie Mieszkanie Treningowe

Otwarte zostało 3 grudnia 2012 roku w Światowym Dniu Osób Niepełnosprawnych. Mieszkanie przeznaczone jest dla osób niepełnosprawnych, podopiecznych Ośrodka „Radość Życia". Młodzi ludzie podczas kilkudniowych pobytów nabywają pod okiem asystentów  umiejętności niezbędne w samodzielnym życiu. Sami przygotowują posiłki, sprzątają,  robią zakupy, organizują sobie czas wolny.

Mieszkanie treningowe, utworzone z inicjatywy naszego Stowarzyszenia ma 56 metrów kwadratowych powierzchni. Znajduje się w samym sercu starówki – przy Rynku. Lokalizacja ma duże znaczenie, uczniowie mają bowiem łatwy dostęp do instytucji użyteczności publicznej.

Mieszkanie treningowe stanowi bardzo ważny etap w edukacji i rozwoju dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Utworzone zostało po to, aby osoby niepełnoprawne mogły jak najlepiej żyć i skutecznie integrować się ze społeczeństwem. Utworzenie mieszkania to milowy krok w działaniach na rzecz osób niepełnosprawnych w Sandomierzu. Samodzielność, bez względu na to, czy dotyczy osoby zdrowej czy z dysfunkcjami, jest najważniejsza. Mamy nadzieję, że w tym mieszkaniu, przy pomocy asystentów osób niepełnoprawnych, wszyscy uczniowie się jej nauczą.

Mieszkanie jest własnością miasta. Samorząd przekazał je Stowarzyszeniu Dobrze, że jesteś w formie użyczenia na czas nieokreślony, rezygnując z czynszu. Lokal przeszedł gruntowny remont. Wymieniono w nim wszystkie instalacje, wykonano gładzie, położono płytki i nowe podłogi. Pomieszczenia zostały umeblowane. Wartość prac wyniosła 40 tysięcy złotych. Udało się je wykonać dzięki ogromnej życzliwości ze strony instytucji, firm, osób prywatnych, wśród nich rodziców uczniów ośrodka.

pokój gościnny w mieszkaniu - otwarcie

dzień otwartych drzwi SMT 2013 rok