kampania społeczna

Trochę kultury - uczymy się razem

Kampania społeczna: „Trochę kultury – uczymy się razem” zrealizowana została w Sandomierzu w 2013 roku. Andrzej Seweryn /wybitny aktor/ został twarzą kampanii społecznej "Trochę kultury - uczymy się razem", w której osoby niepełnosprawne uczą innych, jak się z nimi właściwie komunikować. Promował kampanię opowiadając o niej w ogólnopolskich mediach, zaprosił uczniów sandomierskiego ośrodka na spektakl "Zemsta". W czasie spotkania z uczniami w Warszawie opowiadał o swojej pracy i Teatrze Polskim, który obchodził jubileusz 100-lecia istnienia.

W ramach kampanii wydana została ulotka "Jak do nas mówić", prezentująca zasady komunikacji osób zdrowych z niepełnosprawnymi intelektualnie. Była ona dostępna w bibliotekach i sklepach na Starym Mieście, wydawana w wielu miejscach użyteczności publicznej, a także rozsyłana w wersji elektronicznej do różnych adresatów.

Odbył się cykl spotkań osób niepełnosprawnych intelektualnie tworzących Zespół Aktywności Społecznej z uczniami sandomierskich szkół gimnazjalnych i średnich. Tematem rozmów była komunikacja i kultura zachowania wobec osób niepełnosprawnych. Trwała akcja "sprawdzania" przez osoby niepełnosprawne intelektualnie jakości i kultury obsługi ich w sklepach, kawiarniach, urzędach czy bibliotekach. W witrynach sandomierskich sklepów i instytucji rozklejone zostały plakaty dotyczące różnych sytuacji społecznych, z jakimi mają do czynienia osoby niepełnosprawne, w przestrzeni miejskiej pojawiły się bilbordy. Wystąpili na nich młodzi ludzie niepełnosprawni intelektualnie z ośrodka "Radość Życia" oraz Andrzej Seweryn. Kampanię zakończyła publiczna debata, podczas której uhonorowano miejsca i instytucje sandomierskie przyjazne osobom niepełnosprawnym intelektualnie.

Pomysłodawczynią tego autorskiego projektu była Katarzyna Zioło, sekretarz Stowarzyszenia Dobrze, że jesteś.