edukacja ekonomiczna

„Z pieniędzmi za pan brat"

to poradnik, którego celem jest umożliwienie uczniom z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i głębszym poznanie polskiego systemu płatniczego, a przede wszystkim nabycie umiejętności posługiwania się pieniędzmi w życiu codziennym. Potrzeba ta jest związana z osiąganiem samodzielności niezbędnej do prowadzenia gospodarstwa domowego. Brak tej umiejętności uniemożliwia niezależne funkcjonowanie osób niepełnosprawnych w życiu dorosłym.

Na polskim rynku edukacyjnym nie ma obecnie żadnego podręcznika - pomocy edukacyjnej, która pozwoliłaby osobom z niepełnosprawnością intelektualną poznać i nauczyć się posługiwać polskimi monetami i banknotami.

Poradnik jest pozycją pionierską, wychodzącą naprzeciw oczekiwaniom uczniów, rodziców i nauczycieli. Poradnik skierowany jest do uczniów szkół specjalnych podstawowych, gimnazjów, przysposabiających do pracy.

Poradnik „Z pieniędzmi za pan brat" został napisany przez pedagogów specjalnych w oparciu o własne doświadczenia w pracy z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie, kładąc nacisk na praktyczne zdobywanie umiejętności.

Publikacja była prezentowana na ogólnopolskiej konferencji naukowej nt. „Edukacja ekonomiczna osób niepełnosprawnych intelektualnie” 3 czerwca 2013 roku w Sandomierzu, gdzie zarówno prelegenci jak i uczestnicy spotkania ocenili poradnik jako niezwykle potrzebny i doskonały do pracy z uczniem niepełnosprawnym intelektualnie.

„Publikacja budzi zachwyt i nadzieję nas pedagogów specjalnych na to, że wreszcie mamy doskonałą pomoc edukacyjną”- Maria Pietrusza Budzyńska, Lublin, Fundacja Teatroterpia Lubelska.

„Polecam bardzo poradnik „Z pieniędzmi za pan brat” do pracy z niepełnosprawnymi uczniami. Nareszcie ktoś pomyślał o ich rzeczywistych potrzebach” – Małgorzata Kwiatkowska.